ראשונים לקרב

02/04/2020

הם מלווים אותנו כבר שנה שלמה (חלקם אפילו הרבה יותר), מבלים עם השחקנים עד השעות הקטנות של הצהריים שאחרי האימון (על התאמת המושג "בילוי" תחליטו בעצמכם) ורגע לפני שמחליטים אם חוזרים העונה למגרשים או לא, תפסנו את צוות הפיזיותרפיסטים שלנו לשיחת מסדרון קצרה.

תכירו את אסף דידי, איציק בכר ונעמה בר מאיר. השלושה מלווים את הקבוצה לאורך עונת המשחקים, מעבירים שעות נוספות עם השחקנים - לפעמים אפילו יותר ממאמני הקבוצה עצמם, ובעיקר - דואגים לעשות את הכי טוב שהם יכולים כדי שהשחקנים שלנו יגיעו הכי בריאים שאפשר להתמודדות הבאה.

 

אסף דידי - פיזיותרפיסט ראשי, שנה רביעית בקבוצה. אסף מומחה לפציעות ספורט. עובד כפיזיותרפיסט בבית הספר לטיסה בחצרים, מרצה לאנטומיה ופציעות ספורט ומטפל בקליניקה פרטית בבאר שבע.

 

איציק בכר - במקור מבת ים וב- 7 השנים האחרונות גר בבאר שבע. איציק בוגר המחלקה לפיזיותרפיה באוניברסיטת בן גוריון. זו השנה הראשונה של איציק בקבוצת הכדורסל, כשבנוסף הוא עובד במכון הפיזיותרפיה של קופת חולים "כללית" בבאר שבע ובקליניקה פרטית.

 

נעמה בר מאיר - ספורט תרפיסטית מקיבוץ חצרים. נעמה בוגרת מקצוע העיסוי במכללת רידמן לרפואה אלטרנטיבית. מעסה בעלת ותק של 6 שנים וספורט תרפיסטית בעלת ותק של 4 שנים. זוהי השנה השנייה של נעמה במועדון, וגם היא בעלת קליניקה פרטית ועובדת כעוזרת פיזיותרפיה.

 

ספרו לנו קצת על תפקידם של הפיזיותרפיסט והספורטרפיסט כחלק מצוות האימון של קבוצה.

 

אסף: פיזיותרפיסט עוסק באבחון, שיקום ומניעה של פציעות. זה מתחיל בבדיקה של השחקנים והתאמת תוכנית אימון אישית למניעת פציעות.  כאשר יש פציעה - ניהול הפציעה. מהאבחון, דרך השיקום ועד החזרה למשחק ביכולת מקסימלית עם מינימום סיכונים.

 

נעמה: ספורט תרפיה הוא תחום במקצועות הבריאות, המורכב ברובו ממגע ומתרכז בטיפול ובמניעת פציעות ספורט או בעיות אורתופדיות, ועזרה בשיקום הספורטאי הפצוע לחזרה לפעילות גופנית מלאה.

 

איך נראה סדר היום שלכם עם הקבוצה?

 

אסף: יום עם הקבוצה כולל 2 אימונים - בוקר וערב. צוות הפיזיותרפיסטים מכין את כלל השחקנים לאימון (חבישות למניעת פציעה / הורדת כאב, עיסוי, מתיחות, מכשור טיפולי מגוון), ועוזר בשחרור לאחר האימון.  בנוסף שיקום הפציעות הקיימות בשחקנים שלא יכולים לקחת חלק באימון ספציפי והכנתם לקראת חזרה לפעילות. בסוף כל יום, ולפני כל אימון, אנחנו מעדכנים את רמי והצוות המקצועי לגבי מצב  הפצועים וממליצים על ניהול העומסים לכל שחקן.

 

איך אתם מתמודדים עם שחקן שנפצע? איך עובדים איתו כדי להתגבר על הפציעה?

 

אסף: ליווי של שחקן מתחיל מרגע הפציעה, אבחון ראשוני של הפציעה והערכה לגבי זמן החזרה הצפוי. התקדמות הדרגתית בתרגול באמצעים ידניים ובטכנולוגיות מתקדמות עד חזרה לאימון. השיקום ימשך זמן ממושך לאחר חזרתו של השחקן למשחק פעיל.

 

איציק: הטיפול בשחקן פצוע הוא אירוע מורכב. כשאתה מטפל במטופל בקהילה יש לך את הזמן ואת היכולת לעשות את הדברים בקצב שלך ולנהל את הטיפול לפי הזמן הנדרש. לעומת זאת, כששחקן נפצע כל המערכת צריכה להתגייס כדי להכשיר את השחקן במהירות המרבית ובשאיפה כבר למשחק הבא. אתה נדרש לגייס את כל האנרגיות שלך בעיקר עבור השחקן שעבורו זו קריירה והעבודה שלו, ומתוך כך לייצר את הטיפול הכי איכותי ומדויק שביכולתך לתת.

 

אסף: כל מקרה לגופו, אבל הטיפול הוא ממש 24/7. רק מהשבוע האחרון על שחקן אחד- איבחון, טיפול להורדת נפיחות ושליטה בדלקת, ליווי לבדיקות הדמיה לאשרור האבחנה, קשר עם רופא הקבוצה ועם אורטופד, תרגול וחיזוק הדרגתי, ואפילו בלילה - שינה עם "קוקטייל" משחות שהוכן במיוחד בשבילו.

 

תנו לנו סיפור מעניין מהשנה האחרונה, איזה אירוע שקרה והפתיע אפילו אתכם.

 

אסף: אחד השחקנים של הקבוצה פרק את האצבע בצורה משמעותית יום לפני משחק. ברור שהשחקן השתתף (להגיד שהצליח לקלוע זה כבר מוגזם J). שחקן אחר ספג קרע במפשעה בדרגה חמורה - פציעה של חודש וחצי בחוץ 4 ימים לפני עוד משחק עונה. עם טיפול סופר אינטנסיבי וחבישה השחקן השתתף במשחק ואנחנו ניצחנו.

 

איך היה לעבוד עם עדי כהן סבן במהלך השיקום שלו בשנה שעברה? איך ההרגשה לראות אותו משחק היום?

 

אסף: עדי שחקן ואישיות מדהימה. הייתי על הפרקט כשהוא קרע את גיד אכילס. לראות את הפציעה שעבר, הניתוח ולהתקדם איתו בשיקום מהליכה עם קביים, להליכה, ריצה ומשחק כדורסל הייתה דרך מדהימה. הוא מקצוען וכיף לעבוד איתו. איך שהוא פורח השנה זה סיפוק מדהים (עמה יעמיק).

 

מהן הפעולות שאתם עושים בזמן המשחקים?

 

אסף: לפני המשחק - הכנת כל הסגל למשחק יכלול חבישות מסוגים שונים, הורדת כאב בדרכים שונות, ודגשים בחימום. בזמן המשחק - מעבר לרצון לראות ניצחון יש את הסיפוק הכי גדול אם אף אחד לא נפצע.

 

מי השחקן שהכי מצחיק לעבוד איתו?

 

איציק: סטיב זאק - אתה יכול להסתובב לרגע אחד ומיד אחר כך אתה רואה את סטיב עושה עיסוי למיקי האפסנאי.

 

אסף: השנה השחקנים יחידה אחת מגובשת. סטיבו סופר מצחיק (וחובב ישי ריבו), ודאשון מצליח לשגע אותנו תמיד.

 

מה הרגשתם שלמדתם לאורך העונה האחרונה?

 

אסף: בעבודה בקבוצה מהסוג שלנו, שבה כל שחקן מהרוטציה שנפצע זה בעיה, ובטח עם מאמן עם דרישות סופר גבוהות כמו רמי, כל השנה הזו הייתה אינטנסיבית ודרשה מאיתנו ללמוד ולחקור כל הזמן על שיטות חדשות (בתקציב נמוך). עשינו שיקומים סופר מואצים וחקרנו וניתחנו באמצעים פשוטים ומתוחכמים את רמת העומס של כל שחקן. זה היה בית ספר מהנה.

 

"אין בכדורסל יום שקט"

"אין בכדורסל יום שקט"

"יש אתגר מאוד מעניין בסיטואציה הזו"

"יש אתגר מאוד מעניין בסיטואציה הזו"

חזרנו!

חזרנו!